Brązowy diament – naturalny kamień o ciepłym odcieniu
Brązowy diament – co to takiego?
Brązowe diamenty to najczęściej występująca odmiana kolorystyczna diamentów. Choć stanowią nawet 15% światowej produkcji, przez lata uważano je za mniej atrakcyjne niż białe brylanty i wykorzystywano głównie w przemyśle. Dopiero kampanie marketingowe (zwłaszcza australijskiej kopalni Argyle i amerykańskiej firmy Le Vian) sprawiły, że zyskały status pożądanych kamieni szlachetnych, znanych dziś jako "czekoladowe diamenty".
Pochodzenie i przyczyny brązowej barwy
Kolor brązowych diamentów wynika głównie z: defektów sieci krystalicznej spowodowanych odkształceniami plastycznymi (jest to najczęstsza przyczyna występowania brązowych diamentów). Obecności azotu lub niklu również powoduje, że diament uzyskuję tą piękną barwę. Rzadko też kolor brązowy powstaje w skutek napromieniowania. Co ciekawe podgrzanie brązowego diamentu do 1600°C pod wysokim ciśnieniem może "naprawić" defekty sieci i przekształcić go w diament żółty lub bezbarwny.

Brązowe diamenty jako kamienie jubilerskie - Jak zmieniła się ich wartość?
Przed latami 80. XX wieku większość brązowych diamentów trafiała do zastosowań przemysłowych. Dopiero w 1986 r. kopalnia Argyle w Australii (dostarczająca 80% brązowych diamentów na rynek) rozpoczęła ich promocję jako kamieni kolekcjonerskich. W 2000 r. firma Le Vian zastrzegła nazwę "Chocolate Diamonds" i wypuściła linię biżuterii, która odniosła ogromny sukces.

Skala barw
Rio Tinto (trzeci pod względem wielkości koncern wydobywczy na świecie) wprowadził specjalną klasyfikację brązowych diamentów od C1 (najjaśniejsze) do C7 (najciemniejsze, czekoladowe), ponieważ GIA (Gemological Institute of America) na początku nawet nie rozpoznawało brązowych kamieni jako wartościowe.
Cena brązowych diamentów
Są znacznie tańsze niż rzadkie diamenty różowe czy czerwone, ale ich wartość zależy od: intensywności koloru (im ciemniejsze tym droższe), czystości i szlifu, oraz od wielkości (karatów).

Słynne brązowe diamenty i ich miejsce w kulturze
Historia zna kilka niezwykłych brązowych diamentów, które zapisały się w kronikach jubilerstwa. Bezsprzecznym królem w tej kategorii jest Golden Jubilee - największy szlifowany diament świata o wadze 545,67 karata, który w 1997 roku został uroczyście ofiarowany królowi Tajlandii z okazji jego 50-lecia panowania. Równie imponujące jest pochodzenie Earth Star - tego 111,59-karatowego klejnotu odkryto w 1967 roku w kopalni w RPA, a jego późniejsza sprzedaż osiągnęła zawrotną sumę 900 000 dolarów.
Szczególną historię ma diament Lesotho Brown. Znaleziony w 1967 roku w surowej postaci ważył 601 karatów, by później zostać podzielonym na 18 mniejszych kamieni. Największy z nich, o wadze 71,73 karata, stał się własnością samej Jacqueline Kennedy, dodając splendoru biżuteryjnej kolekcji byłej pierwszej damy USA.

Współczesna popkultura również doceniła urok brązowych diamentów. W 2019 roku Scarlett Johansson zaszokowała świat pokazując się z eleganckim pierścionkiem zaręczynowym od Taffin, zdobionym 11-karatowym brązowym diamentem. Dwa lata później, na słynnej gali Met, Kate Hudson zaprezentowała podobny klejnot od Lorraine Schwartz. Nie można też zapomnieć o Kim Kardashian, która regularnie pojawia się publicznie w biżuterii z tzw. "nude diamonds" - delikatnymi odcieniami brązu i champagné.
