Czyszczenie biżuterii - 5 prostych porad
Z tego artykułu dowiesz się:
Czyszczenie biżuterii domowe sposoby
Czyszczenie biżuterii sodą
Czyszczenie biżuterii coca cola
Ile kosztuje czyszczenie biżuterii?
Czym można wyczyścić sztuczna biżuterię?
Jak wyczyścić srebrną biżuterię domowym sposobem?
Jak czyścić biżuterię? Jak wyczyścić złoto? Jak czyścić srebrną biżuterię?
Krok 1 Zamocz biżuterię w ciepłej wodzie z płynem do naczyń.
Krok 2 Nanieś na szczoteczkę z miękkim włosiem odrobinę płynu do naczyń.
Krok 3 Dokładnie wyczyść biżuterię szczoteczką z płynem.
Krok 4 Opłucz biżuterię w ciepłej wodzie.
Krok 5 Wytrzyj ściereczką (najlepiej ściereczką do biżuterii, aby wypolerować wyrób).
Nie zabieraj jej do łóżka
Grzeszkiem wielu kobiet jest zasypianie w makijażu i biżuterii. Jedno i drugie ma negatywny wpływ na nasze ciało. Masywne kolczyki rozciągają płatek ucha, a zaciśnięty naszyjnik na szyi może zaburzyć Twój oddech. Ponadto w trakcie snu ozdoby narażone są na deformacje i pękanie, a każda nierówność na biżuterii powoduje zahaczanie o pościel, co w efekcie ją niszczy.
Chroń przed chemią
Ta zasada dotyczy nie tylko sprzątania z użyciem środków czystości, ale i pielęgnacji twarzy, dekoltu i rąk. Dlaczego? Pod wpływem chemii stosowanej przez producentów kosmetyków biżuteria ciemnieje, matowieje i ulega przebarwieniom. Następnym razem zanim zastosujesz swój ulubiony krem lub balsam, najpierw pościągaj wszystkie bransoletki i pierścionki.
Woda piękna nie doda
Biżuteria nie lubi wilgoci, ponieważ przez zawarte w wodzie makro i mikro elementy może tracić połysk i się przebarwiać. Właśnie dlatego dobrze ją zawsze zdejmować przed myciem dłoni oraz przed kąpielą. Pamiętaj o tej zasadzie także na basenie lub na wakacjach, gdyż słona woda i chlor uszkadzają powierzchnię biżuterii.
Przechowuj starannie
Częstym błędem jest wrzucanie jej luźno do szuflady, gdzie ma styczność z innymi elementami przez co o wiele łatwiej o uszkodzenia mechaniczne. Z pewnością choć raz w życiu zdarzało Ci się rozplątywać zahaczone o siebie łańcuszki. Właśnie dlatego warto odseparować każdy biżuteryjny dodatek w osobnym materiałowym woreczku lub specjalnej szkatułce z wieloma przegródkami. Tak zamkniętą przechowuj w suchym miejscu, nigdy w łazience.
Czyszczenie srebra sodą oczyszczoną
Do czyszczenia biżuterii srebrnej można użyć sody oczyszczonej i gorącej wody. Wystarczy wymieszać łyżeczkę sody oczyszczonej w szklance ciepłej wody i umieścić w niej biżuterię. Pozostawiona na kilka minut, po umyciu i delikatnym osuszeniu ręcznikiem odzyska swój blask.
Czy czyszczenie biżuterii Coca-Colą jest bezpieczne?
Coca-Cola to napój, który poza zastosowaniem spożywczym znalazł również inne funkcje. To produkt, którego wiele osób używa do czyszczenia biżuterii. Nie zaleca się jednak tego sposobu czyszczenia, ponieważ szkodliwe składniki, takie jak kwas fosforowy i cukier, mogą uszkodzić delikatne kamienie oraz sam metal.
Zamiast Coca-Coli sprawdzają się bezpieczniejsze metody czyszczenia biżuterii, takie jak specjalne płyny do czyszczenia ze sklepów jubilerskich lub proste produkty gospodarstwa domowego, takie jak pasta do zębów, soda oczyszczona lub ocet.
Jeśli chcesz wyczyścić swoją biżuterię, upewnij się, że znasz użyte w niej kamienie i metale oraz stosuj odpowiednie metody czyszczenia, aby zapobiec uszkodzeniom.
Ile kosztuje czyszczenie biżuterii?
Cena czyszczenia biżuterii uzależniona jest od rodzaju biżuterii, wielkości i stopnia skomplikowania projektu, a także metalu, z jakiego jest wykonana. Czyszczenie prostej biżuterii może kosztować od kilku do dziesięciu złotych, natomiast bardziej skomplikowanych wyrobów - nawet ponad sto złotych. W celu uzyskania dokładnej wyceny należy skontaktować się z jubilerem.
Czym można wyczyścić sztuczna biżuterię?
Biżuteria, taka jak plastikowe kolczyki lub bransoletki, może być łatwo czyszczona przy użyciu prostych domowych metod. Do czyszczenia biżuterii możesz użyć mydła w płynie i ciepłej wody, specjalnego syntetycznego środka do czyszczenia biżuterii lub płatków do makijażu. Pamiętaj, że niektóre rodzaje biżuterii mogą być wrażliwe na wysokie temperatury i mogą zmieniać kształt lub rozpuszczać się pod wpływem silnych chemikaliów. W każdym przypadku zaleca się stosowanie jak najłagodniejszych z możliwych metod.
Jak wyczyścić srebrną biżuterię domowym sposobem?
Do czyszczenia biżuterii srebrnej w domu można użyć sody oczyszczonej z gorącą wodą, pasty do zębów lub octu z gorącą wodą. Wymieszaj odpowiedni składnik z wodą, umieść biżuterię w roztworze. Następnie pozwól mu działać przez kilka minut i umyj biżuterię. Osusz miękkim ręcznikiem. Nie używaj tych metod na delikatnych klejnotach lub innych szczególnie wrażliwych przedmiotach.
Wrażliwe piękno
Jeśli Twoja ozdoba jest wykonana w całości z jednego metalu to możesz śmiało zanurzyć ją w roztworze czyszczącym, a następnie przetrzeć miękką ściereczką. W przypadku, jeśli biżuteria zawiera dodatkowe ozdoby jak np. kamienie szlachetne lub półszlachetne, to najlepiej ręcznie oczyścić ją szczoteczką o miękkim włosiu lub miękką szmatką. Nigdy nie używaj ostrych gąbek ani nie szoruj.
Chociaż pielęgnacja biżuterii jest zadaniem trudnym i wymaga systematyczności, to warto to zrobić dla niesamowitego efektu. Jeśli jednak nie wiesz, z jakiego kruszcu wykonane są Twoje ozdoby lub jakie kamienie ją ozdabiają, najlepiej poradź się profesjonalisty. Dla gwarancji bezpieczeństwa i idealnego wyglądu raz na jakiś czas można oddać biżuterię do czyszczenia i polerowania do Twojego jubilera.
- Złota biżuteria nie wymaga częstej pielęgnacji gdyż jest bardziej odporna na czynniki zewnętrzne. Może być czyszczona w ciepłej wodzie z płynem do naczyń, po czym wytarta specjalną ściereczką do biżuterii. Ściereczka ta również odrobinę poleruje biżuterię, więc nadaje dodatkowego efektu.
- Najwięcej problemów podczas użytkowania stwarza srebro. Największym problemem przy użytkowaniu srebra jest jego czernienie. Proces ten jest naturalny i wynika on z utleniania metalu. Czasem w kontakcie z pewnymi związkami zawartymi w ludzkim pocie również możemy zaobserwować ten efekt. Odpowiedzią na to jest odpowiednia i częsta pielęgnacja noszonych wyrobów. Przeznaczone do tego są odpowiednie płyny i ściereczki które dają zadowalające efekty. Jak w przypadku złota powinno się ją czyścić miękkimi ściereczkami oraz letnią wodą z płynem do naczyń.
Uwaga!! Do czyszczenia nie powinno się używać szczoteczek do zębów o twardym włosiu. Należy również unikać czyszczenia pastą do zębów oraz sodą oczyszczoną. W wyniku tarcia biżuteria może się porysować, co przyniesie efekty odwrotne do zamierzonego.