Menu

Tel797 586 310

Kontakt: 797 586 310

Darmowa dostawa od 300 zł

Darmowe zwroty do 30 dni

Polskie rzemiosło od 1992

Strona główna ? Ciekawostki o kamieniach

Ciekawostki o kamieniach

  1. Amertyn
  2. Ametyst
  3. Koralt
  4. Chalcedon
  5. Granat
  6. Opal
  7. Cyrkonia
  8. Moisanite
  9. Agat
  10. Kwarc tytanowy
  11. Topaz
  12. Perła
  13. Szafir
  14. Bursztyn
  15. Onyks
  16. Larimar
  17. Jaspis
  18. Zoisyt z rubinem
  19. Turkus
  20. Aleksandryt
  21. Tanzanit
  22. Cytryn
  23. Turmalin
  24. Rubin
 
 
Ametyst - odmiana kwarcu o fioletowej, przeźroczystej barwie. Ten kamień półszlachetny często wykorzystywany jest w jubilerstwie. Nazwa pochodzi od greckiego słowa oznaczającego „trzeźwego”, „niepijanego”, gdyż według wierzeń picie wina z ametystowych kielichów chroniło pijącego od upojenia. Kolory ametystu to fiolet, purpura lub połączenie obydwu. Możemy go znaleźć w wielu zakątkach świata: Rosji, Brazylii, USA, Iranie, a nawet w Polsce, w okolicach Szklarskiej Poręby czy w Tatrach. Najsłynniejszymi ośrodkami jego wydobycia są Brazylia i Urugwaj, a w Europie najłatwiej znaleźć go w Alpach. Ametyst ma właściwości uspokajające i pozwala uwolnić się od negatywnych myśli. Bywa także pomocny w walce z niepożądanymi emocjami. Przydatny w szczególności osobom podatnym na stres i bezsenność.
ametyst

 
Chalcedon - jest dość pospolitym kamieniem, będącym odmianą krzemionki. Nazwa wywodzi się od miasta nad Bosforem „Chalkedon”. Podatny jest na zmianę zabarwienia w wyniku niedużych zmian temperatury i promieniowania słonecznego. Występuje w odmianie bezbarwnej lub różnokolorowej: jasnoniebieskiej, białoszarej, mlecznoniebieskiej lub mlecznozielonej - wtedy określany jest chalcedonem właściwym. Jego nazwa określa również całą grupę kamieni: od agatu poprzez chryzopraz, jaspis, karneol, krzemień na onyksie kończąc. Niektórzy przypisują chalcedonowi miano kamienia braterstwa, dobrej woli i pozytywnej energii.
Chalcedon

 
Koral – to materia organiczna pochodząca od obumarłych szkieletów koralowca. Gatunkiem, od którego się wywodzi to „coralliidae” nazywany inaczej koralem szlachetnym lub czerwonym. Znaleźć go możemy w Morzu Adriatyckim i w zachodniej części Morza Śródziemnego. Wykorzystywany do wyrobu biżuterii już od czasów cesarstwa Rzymskiego. ¾ korali wyłowionych na całym świecie pochodzi z Torre del Greco we Włoszech. Na rynku widnieje wiele imitacji korala szlachetnego. Naturalny koral można rozpoznać po jego strukturze przypominającej słoje drzewa oraz po kolorze, gdyż zazwyczaj ma odcień czerwieni lub różu. Cena prawdziwego koralu jest dość wysoka, ze względu na fakt, iż jest to surowiec z nałożonymi ograniczeniami na jego wydobycie. W naszym sklepie znajdziesz korale szlachetne pochodzące z legalnych źródeł oraz biżuterię z jego imitacjami.
Koral naturalny

 
Granat – kamienie z grupy krzemianów o bardzo bogatej gamie kolorystycznej, zaczynając od czerwieni poprzez: zieleń, pomarańcz, róż, głęboki fiolet, a na niebieskim kończąc. Najpopularniejsze z nich to kamienie o barwie czerwonej. Znajdywane są w metamorficznych skałach, czyli skałach zmienionych w wyniku wysokiej temperatury oraz ciśnienia. Wydobywane są m.in. w RPA, Czechach, Brazylii, Indiach, na Madagaskarze oraz w Norwegii i USA. Wszystkie kamienie z tej grupy mają taką samą strukturę krystaliczną, lecz różnią się zawartością różnych związków chemicznych, które wpływają na ich barwę. Ich twardość to 6,7-7,5 w skali Mohsa. Granat symbolizuje rozkwit w trakcie niepowodzeń i smutku. Pomaga duszy wyzbyć się negatywnych myśli i smętnej atmosfery.
Granat

 

Opal kamień szlachetny

Opal naturalny to produkt procesów hydrotermalnych zachodzących w skorupie ziemskiej. Krzemionka, z której się składa, osadza się w spękaniach i między warstwami skały osadowej w tempie 1 mm na 500tys. lat. Właśnie tak tworzy się opal naturalny znany ze swojej niezwykłej gamy kolorów. W jednym krysztale można zobaczyć ich całą tęczę. Te niezwykłe kamienie występują głównie na terenach Australii. Innymi miejscami ich wydobycia są m.in. Brazylia oraz Meksyk. Warto wspomnieć, że kamienie te pomimo zwartej struktury zawierają w sobie wodę, więc istotne jest odpowiednie przechowywanie poza promieniami słońca.

Opale dzieli się na pięć głównych kategorii:

  • Biały Opal - przeświecający lub lekko przeświecający. Paleta barw występuje na białym lub lekko szarym tle.
  • Czarny Opal - przeświecający lub nieprzejrzysty. Kolory występują w nim na czarnym tle.
  • Fire Opal - zazwyczaj przeźroczysty. Jako jedyny nie wykazuje palety barw. Odnajdywany kolorach brązu, żółci, pomarańczy oraz czerwieni.
  • Opal Boulder - to opale, które zostały wydobyte z fragmentami otaczającej ich skały.
  • Crystal Opal - Przeźroczyste kamienie bez wyraźnej gry barw.
Opal kamień szlachetny
 

 
Cyrkonia - to kamień stworzony przez człowieka, a więc można określić go mianem syntetycznego. W przyrodzie nie występuje jego wzorzec. Najbardziej rozprzestrzenionym kolorem jest czysta biel, lecz występuje on w przeróżnych kolorach. Uważany jest za dobrą imitację diamentu ze względu na bardzo podobne właściwości optyczne. Pierwsze okazy cyrkonii otrzymane zostały we Francji w roku 1969. Rynek jubilerski przyjął je dopiero koło 1976 roku, po trzech latach od pierwotnego pojawienia się na nim. Cyrkonia obecnie jest produkowana na szeroką skalę w Rosji, Szwajcarii oraz USA. Jak nie dać się zwieść, czy to cyrkonia czy diament? Pierwszą techniką jest test ciepła. Diamenty się nie nagrzewają, natomiast cyrkonia tak. Jeśli po nagrzaniu promieniami słonecznym, wodą lub po dotyku, kamień będzie ciepły, znaczy to, że trzymasz cyrkonie. Światło może być równie przydatne. Brylanty mienią się w odcieniach szarości i zobaczyć możemy ogniste refleksy nazywane brylacją. Jeśli kamień w promieniach światła zaczyna mienić się w odcieniach innych niż pomarańcz lub czerwień, oznacza to, iż jest cyrkonią. Przejrzystość również może wskazywać na rodzaj kamienia, lecz jesteśmy w stanie tego dokonać jedynie, gdy kamienie nie są osadzone w biżuterii oraz są dość duże. Przez cyrkonię dostrzeżemy np. litery znajdujące się pod spodem kamienia po położeniu go na powierzchni papieru. W przypadku brylantu będzie to niemożliwe.
Cyrkonia

 
Moisanite – to dość rzadki minerał będący węglikiem krzemu. Jest najlepszym z symulantów diamentów ze względu na jego dużą twardość, wynoszącą 9.25 w skali Mohsa (diament ma twardość w skali 10 na 10). Dodatkowo z odległości wyglądają praktycznie tak samo. Nazwa wywodzi się od nazwiska odkrywcy H. Moissana, który odnalazł pierwszy kamień w meteorycie w USA. Produkcja syntetycznych kamieni rozpoczęła się od lat 60 XX wieku na potrzeby przemysłu elektronicznego. Kamienie o znaczeniu jubilerskim pojawiły się pod koniec lat 90. Dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej. Biżuteria z nimi wykonana stanowić będzie budżetową alternatywę dla biżuterii diamentowej. Spore kamienie są kilkukrotnie tańsze niż diamenty o podobnej wielkości. Jak w przypadku cyrkonii moisannit można rozróżnić przez test światła, gdyż wykazuje on zdecydowanie więcej kolorowych błysków niż diament.
Moisanite

 
Agat - to półszlachetny minerał należący do grupy chalcedonu. Wydobywany niegdyś nad rzeką Achates we Włoszech, skąd czerpie swoją nazwę. Na jego strukturę składają się różnobarwne warstwy powstałe w pustkach wulkanicznych. Są to kamienie twarde, lecz dość kruche. Nie odbiera jednak to im uroku. Agat znany jest już od starożytnego Egiptu, gdzie wyrabiano z niego posążki, którym przypisywano magiczne właściwości. W starożytnej Grecji wyrabiano z nich amulety mające przynieść mówcom dar wysławiania się. Znane również były w Rzeczpospolitej szlacheckiej, w której wyrabiano z nich sygnety dla szlachty. Odmianą do tego przeznaczoną był krwawnik. Do dziś symbolizuje wierność i miłość.
Agat

 
Kwarc tytanowy - powstał w wyniku połączenia wysiłków matki natury oraz działalności ludzkiej. Naturalne kryształy kwarcu występują na całej Ziemi tworząc geody lub słupki. Człowiek ze swoją pomysłowością, pokrył strukturę kryształu warstwą tytanu, która utworzyła wyjątkowy efekt wizualny w postaci palety barw. Cały proces zachodzi w próżni, gdzie cząsteczki tytanu tworzą silną więź z kryształami poprzez ich elektrostatyczny ładunek. Podobno kwarc tytanowy aktywuje nasz analityczny umysł oraz pomaga się rozluźnić.
Kwarc tytanowy

 
Topaz - to kamień szlachetny z grupy krzemianów. Jest dość kruchy, lecz bardzo twardy, bo ma aż 8 w skali Mohsa. Najbardziej cenioną odmianą topazu jest tzw. Imperial mający barwę złoto-pomarańczową. Najczęściej jednak wykorzystuje się topazy błękitne. Topazy występują w wielu innych barwach. Żółć, pomarańcz, czerwień, brąz i zieleń to kolory, w których występuje często, natomiast niebieski jest kolorem rzadko spotykanym w naturze, powstaje w wyniku nagrzewania lub promieniowania bezbarwnych topazów. Wydobywany jest w Brazylii, Birmie, Meksyku, Mozambiku, Nigerii, Rosji oraz Sri Lance. Nazwa kamienia prawdopodobnie wywodzi się z Greki lub sanskrytu. Greckie słowo „topazios” oznacza „poszukiwać”, a w sanskrycie oznacza ogień. W Egipcie jest to symbol boga Słońca i dawcy życia Ra. Topaz pojawił się też w Objawieniu i jest jednym z kamieni apokalipsy. Symbolizuje on potężną moc i siłę pozwalającą wyzbyć się złych myśli.
Topaz

 
Perła - to twory małży z rodzajów Pteria i Pinctada należące do rodziny perłopławów. Budowa pereł jest podobna do budowy masy perłowej (macicy perłowej). Głównym składnikiem tworzącym masę perłową i perły jest węglan wapnia nazywany aragonitem oraz substancja organiczna (konchiolina) będąca rodzajem białka. Powstają w wyniku dostania się do środka muszli ciała obcego, wokół którego małż tworzy warstwę z tych dwóch składników. Jest kilka domniemań odnośnie do nazwy. Najprawdopodobniej słowo zostało zapożyczone od łacińskiego słowa „perula”, natomiast inne źródła podają, iż pochodzi od gatunku małż (łac. „perna”). W jubilerstwie najczęściej używane są perły hodowane będące tańszą alternatywą. Za ojczyznę pereł hodowanych uważa się Japonię. Perły hoduje się wkładając koralik z kawałkiem płaszcza i wprowadza się go do ostrygi. Z czasem w przechowywanych w klatkach pod wodą, w muszlach powstaje perła. Naturalne perły dzieli się na słodko i słonowodne, tak samo jak w przypadku hodowanych, lecz w tym przypadku człowiek nie bierze udziału, przez co osiągają dość wysokie ceny. Skala ocen: A, A+, AA, AA+, AAA, gdzie AAA jest oznacza perły o najlepszej jakości i tym samym – najdroższe.
Perła

 

Szafir - inaczej nazywany korundem, który w skali Mohsa ma twardość 9. Zaraz po diamencie należy do najtwardszych kamieni. Nazwa w języku semickim oznacza niebieski kamień. Jest on minerałem cenionym w jubilerstwie ze względu na jego kolor. Najczęściej spotykany w biżuterii w niebieskiej formie. Może mieć również kolory takie jak: biały (bezbarwny leukoszafir), jasnoróżowy, czerwony, pomarańczowoczerwony (paparadża), fioletowoniebieski „szafir kaszmirski”, zielony „szmaragd wschodni”, jasnoniebieski „akwamaryn wschodni”, szary, brunatny oraz czarny. Na uwagę zasługuje również szafir gwieździsty wykazujący asteryzm, czyli rozszczepienie światła na powierzchni kamienia tworząc efekt gwiazdy.

Szafiry występują na Sri Lance, Kambodży, Indiach, Australii, Tajlandii, Tanzanii, USA, Rosji, Namibii, Kolumbii, RPA, Madagaskarze i Birmie. Białe kamienie znaleźć możemy również w Polsce na Dolnym Śląsku. W jubilerstwie wykorzystywane są nie tylko naturalne kamienie, lecz również syntetycznie otrzymane korundy. W starożytnej Persji przypisywano im moce dające nieśmiertelność i wieczną młodość. Natomiast Egipcjanie i Rzymianie uważali je za kamienie sprawiedliwości i prawdy. W czasach średniowiecznych uważano, że szafir odgania złe duchy i uroki.

Szafir

 
Bursztyn - nazwa pochodzi od niemieckiego słowa „Bernstein” (płonący kamień). Jest to nic innego jak skamieniała żywica drzew iglastych. Znajdziemy go u wybrzeży wielu mórz, między innymi na bałtyckich plażach. Stanowcza większość natomiast pochodzi z Obwodu Kaliningradzkiego. Występuje on we wszystkich odcieniach żółci poprzez pomarańcz i brąz. Można znaleźć okazy również w kolorze niebieskim, zielonym, mlecznobiałym lub nawet czerwonym. Z faktu, iż jest to skamieniała żywica, jest to materiał, o który trzeba zadbać, aby długo nam służył. Najważniejsze jest, aby chronić go przed uszkodzeniami mechanicznymi takimi jak bezpośredni kontakt z inną biżuterią, co może powodować rysy. Ważne jest również, aby nie miał kontaktu z substancjami takimi jak alkohol, benzyna oraz kwasy i gorącymi kąpielami. Posiada on domniemane, magiczne właściwości, które sprzyjają we wszystkich życiowych sytuacjach i pomagają w osiąganiu sukcesów. Jest symbolem optymizmu i początku. To idealny dodatek dla dojrzałych kobiet, a także dla ludzi ceniących bliskość natury.
 
Bursztyn

Onyks - to odmiana chalcedonu, a nazwa pochodzi od greckiego słowa oznaczającego pazur. Kamień powstaje w pogazowych pustkach, w skałach wulkanicznych na całym świecie. Najczęściej otrzymywany jest w procesie sztucznym bazującym na agatach. Wyróżnia się kilka odmian onyksu:

  • Onyks arabski – czarne kamienie,
  • Onyks aragonitowy – barwa brązowo-kremowa z paskami w jego strukturze,
  • Onyks egipski – kolor przypominający marmur,
  • Onyks meksykański (padrara)– zielona lub biała barwa,
  • Onyks pakistański – marmurowa struktura, często o zielonym zabarwieniu,
  • Onyks z Chatillon – kamienie prześwitujące.

Kamień ten to symbol mądrości i siły. Przeznaczony jest dla odważnych, gdyż według wierzeń jego siła może nam nadać lub zabrać szczęście. Z innych wierzeń wynika, że wpływa na nasz intelekt i i powodzenie we wszystkich sferach życia.

Onyks

 
Larimar - to kamienie składające się z krzemianów wapnia i sodu. Zabarwienie kamienia to biel, błękit, niebieski, a czasem zielony. Niebieski kolor zawdzięcza zawartości miedzi. Występują one w jednym miejscu na świecie, którym jest Dominikana na Karaibach. Twardość tego kamienia jest dość zmienna i waha się od 5 do 7 w skali Mohsa. Nazwę kamienia tworzą dwa słowa „larrisa” i „mar”. Pierwszy człon to imię córki odkrywcy, a drugi to hiszpańskie słowo, która oznacza morze. Jest to minerał wytrzymały, a więc pielęgnacja nie jest skomplikowana. Wszelkiego brudu pozbędziemy się wodą z mydłem, co zapewni długotrwały blask. Niektórzy wierzą, że to talizman przynoszący drugą połówkę, pomagający w rozwoju duchowym i osobistym.
Larimar

 
Jaspis - nazwa wywodzi się ze starożytnej Grecji, oznaczając „cętkowany kamień”. Jest on skałą osadową, pochodzącą z dna pradawnych mórz. Zbudowany jest z kwarcu i chalcedonu. Występuje w bardzo bogatej palecie barw, które nadają mu domieszki innych pierwiastków. Szklista powierzchnia przykrywa pasiastą, cętkowaną powierzchnię. W strukturze możemy znaleźć domieszki minerałów takich jak: magnetyt, hematyt, chloryty, goethyt, aktynolit, zoisyt oraz epidot. W starożytności należał do najcenniejszych kamieni. Stanowił niegdyś ważny element rytuałów ochronnych, a niektóre odmiany rzekomo miały chronić posiadacza od obrażeń cielesnych. Uważa się, że przynosi wytrwałość i zaangażowanie przy realizacji celów. Pomaga również w rozwiązywaniu konfliktów i w podejmowaniu szybkich decyzji. Jest szeroko rozpowszechniony i występuje głównie w Meksyku, USA, Rosji, Chinach, Indii, a nawet w Polsce.
Jaspis

 
Zoisyt z rubinem - połączenie dwóch minerałów tworzy niesamowity efekt, przyciągający wzrok. Zoisyt należący do grupy krzemianów jest minerałem rzadkim. Nazwa wywodzi się od nazwiska austriackiego przyrodnika S. Zoista von Edelsteina. Występuje w Tanzanii, Kenii, Zambii, Rosji, USA, Meksyku, Austrii, Norwegii, Szwajcarii oraz w Polsce. Jest to kamień zazwyczaj prześwitujący lub przezroczysty. Natomiast paleta barw, w której może występować jest bardzo szeroka: od szarej, niebieskiej, fioletowej po żółtą różową oraz zieloną. Najbardziej charakterystyczną odmianą jest niebieskofioletowa nazywana tanzanitem. Zielona odmiana z rubinem tworzy dość zgrany duet, a trzecim występującym wraz z nimi minerałem jest hornblenda, występująca w postaci czarnych wrostków. Zieleń nadana jest dzięki chromowi. W skali Mohsa oscyluje w przedziale od 6,5 do 7, dzięki czemu pielęgnacja nie jest skomplikowana. Przypisuje się mu miano kamienia równowagi, który obdarza życiową energią i pozytywnym nastawieniem posiadacza.
Zoisyt z rubinem

 
Turkus - jest dość rzadkim minerałem należącym do grupy krzemianów. Jego kolory oscylują w gamie od niebieskiego i zieleni, które są efektem występowania w nim miedzi i żelaza. Najcenniejsze okazy mają barwę błękitu. Najokazalsze kamienie znajdowane są na terenach Iranu. Nazwa pochodzi od samej Turcji, w której niegdyś przebiegał szlak handlowy Europy i Persji. Inną dawno używaną nazwą był kalait, czyli ładny kamień. Turkus określany jest mianem kamienia niebios lub zwycięstwa. Ułatwia odczytanie własnych pragnień i stymuluje kreatywność. Najczęstszą podróbką turkusu jest howlit. Najłatwiej jest ocenić jego prawdziwość na podstawie koloru, gdyż howlit barwiony jest zazwyczaj na intensywny niebieski, który w turkusie występuje dość rzadko, więc biżuteria z nim powinna być dość droga. Jeśli kupujesz biżuterię z turkusem, zwróć uwagę na jego cenę.
Turkus

 
Aleksandryt - to kamień o bardzo ciekawej właściwości. Mianowicie, zależnie od oświetlenia zmienia swoją barwę. Światło słoneczne sprawia, że przybiera zieloną barwę, natomiast sztuczne przyprawia go o czerwone odcienie. Należy on do grupy chryzoberylu, będąc jego przeźroczystą wersją. Został odkryty przez przypadek w dolinie rzeki Tokowaja na Uralu, w czasie poszukiwań szmaragdów. Nazwę zawdzięcza carowi Aleksandrowi. Występuje w Rosji, Sri Lance, Brazylii, Birmie, Madagaskarze oraz Tasmanii. Kolor kamieni zależny jest od pochodzenia. Wpływ na to ma ich różny stosunek domieszek w składzie minerału. Jest twardy, bo aż 8,5 w skali Mohsa, lecz w dodatku też dość delikatny, gdyż łatwo ulega uszkodzeniom. Trzeba w jego przypadku szczególnie uważać na szoki termiczne i działanie chemikaliów. Cena kamieni zależna jest głównie od barwy i zmienności kolorów. Im wyraźniejsza zieleń i czerwień oraz zmiana między nimi, tym kamienie są droższe. Wytwarzane są również syntetyczne kamienie, które są jednymi z najdroższych syntetycznych kamieni. W naturze diament jest łatwiejszy do odnalezienia niż ten carski minerał.
Aleksandryt

 
Tanzanit - kamień szlachetny, głównie kojarzony z pięknym niebieskim odcieniem to kamień o wielobarwny. Naturalne odcienie tanzanitu, zaraz po jego wydobyciu to brązowy, fioletowy i niebieski. Obróbka kamienia redukuje odcień brązu do minimum, podkreślając kolor niebieski i fioletowy. Każdy kamień ma jednak swoją unikalną barwę. Najrzadszym i najbardziej cenionym kolorem tanzanitu jest intensywny niebieski, a nawet szafirowy odcień, ale zawsze jest on pochodnym odcieni trzech różnych barw. Chociaż głównie spotykamy tanzanit naturalny w kolorze niebieskim lub niebiesko-fioletowym, zdarzają się okazy żółte, zielone, pomarańczowe, różowe i dwukolorowe – błękitno-zielone. Tanzanit kamień jest uznawany za kamień szlachetny od 1967 roku. Od tego czasu zyskiwał na swojej popularności, jako kamień w wyrobach jubilerskich na całym świecie.
Tanzanit

 
Cytryn - to żółta odmiana kwarcu, należąca do rzadkich minerałów. Jego barwa spowodowana jest małymi wrostkami żelaza. Nazwa tego kamienia pochodzi od starofrancuskiego słowa „citrin” – żółty. W języku greckim widnieje słowo „kitros” oznaczające cytrynę, natomiast w łacinie „citrus” znaczy „drzewo cytrusowe”. Niekiedy wytwarza się dwubarwne formy nazywane ametrynem, będącym połączeniem ametystu i cytrynu. Cytrynowi przypisuje się właściwości zwalczające negatywną energię oraz działanie energetyzujące. Pomaga również w osiąganiu sukcesu.
Cytryn

Turmalin - to grupa minerałów należąca do krzemianów. Te niesamowite kamienie mogą zawierać wiele kolorów w jednym krysztale (nawet 15). Kolory, w których występują to: bezbarwny, róż, zieleń, niebieski z zielonym i różowym, tworząc turmalin arbuzowy, aż po czerń. Są to jedyne kamienie występujące we wszystkich kolorach tęczy. Każdy kolor z osobna ma swoją odrębną nazwę. Nazwa turmalin wywodzi się od syngaleskiego „turmali” oznaczając zdolność do przyciągania, po podgrzaniu popiołu z ognia. Poszczególne kolory turmalina nazywają się:

  • verdelit - zielony, wydobywany w Brazylii,
  • achroit - bezbarwna odmiana występująca niezwykle rzadko. Wydobywana w Brazylii na Madagaskarze oraz w USA,
  • rubelit i syberyt – różowo-czerwone odmiany. Wydobywane głównie w Brazylii, natomiast syberyt będący odmianą rubelitu wydobywany jest na Uralu,
  • drawit – żółtobrunatne, brunatnozielone i brunatnoczerwone kamienie. Bardzo rzadko natomiast są wykorzystywane do wyrobu biżuterii,
  • indigolit – są to ciemnoniebieskie turmaliny. Występują w Rosji, w USA, na Madagaskarze oraz w Brazylii. Często naturalne kamienie są podgrzewane, aby uzyskać intensywniejszy kolor,
  • szerl – czarne kamienie.
  • Turmalin symbolizuje humanitaryzm, a jego pielęgnacja nie jest skomplikowana: wystarczy letnia woda z mydłem i delikatne ściereczki.
Turmalin

 
Ametryn - to kamienie będące połączeniem cytrynu i ametystu. Jedynymi miejscami, gdzie są wydobywane są Boliwia oraz Brazylia. Powstają one naturalnie w wyniku różnego stopnia utleniania żelaza. Najczęstszym szlifem w przypadku tego kamienia jest prostokąt, który uwydatnia obydwa kolory. Przypisywane są do niego właściwości takie jak równowaga życiowa pomiędzy życiem osobistym a zawodowym oraz pomoc w zrozumieniu siebie i podejmowaniu trafniejszych decyzji.
Ametryn
 

 
Rubin - Rubin to kamień kojarzony z pięknym, krwistym odcieniem czerwieni. Swoją nazwę zawdzięcza właśnie wyjątkowej czerwonej barwie, która w łacinie brzmi „rubeus”, czyli „czerwony”. Nazywany również czerwonym szafirem z powodu właściwości i cech całkowicie pokrywających się z charakterystyką szafiru. Jest jednym z najstarszych i najrzadszych kamieni szlachetnych.

Twardość i połysk rubinu doceniana jest od wieków na całym świecie. Obecnie rubin to jeden z najbardziej cenionych kamieni szlachetnych w biżuterii ze względu na swój kolor, jasność, skład chemiczny i twardość. Jest idealnym dodatkiem do tworzenia niezrównanie pięknych i ekskluzywnych wyrobów o ponadczasowym uroku.

Również ze względu na swój charakterystyczny kolor symbolizuje miłość i pożądanie, dlatego może być wymownym prezentem dla ukochanej osoby. W nowoczesnych projektach znajdą się zarówno wyroby z rubinem dla mężczyzn, jak i kobiet.

 

 


Przejdź do strony głównej
USTAWIENIA PLIKÓW COOKIES
Są zawsze włączone, ponieważ umożliwiają podstawowe działanie strony. Są to między innymi pliki cookie pozwalające pamiętać użytkownika w ciągu jednej sesji lub, zależnie od wybranych opcji, z sesji na sesję. Ich zadaniem jest umożliwienie działania koszyka i procesu realizacji zamówienia, a także pomoc w rozwiązywaniu problemów z zabezpieczeniami i w przestrzeganiu przepisów.
Pliki cookie funkcjonalne pomagają nam poprawiać efektywność prowadzonych działań marketingowych oraz dostosowywać je do Twoich potrzeb i preferencji np. poprzez zapamiętanie wszelkich wyborów dokonywanych na stronach.
Pliki analityczne cookie pomagają właścicielowi sklepu zrozumieć, w jaki sposób odwiedzający wchodzi w interakcję ze sklepem, poprzez anonimowe zbieranie i raportowanie informacji. Ten rodzaj cookies pozwala nam mierzyć ilość wizyt i zbierać informacje o źródłach ruchu, dzięki czemu możemy poprawić działanie naszej strony.
Pliki cookie reklamowe służą do promowania niektórych usług, artykułów lub wydarzeń. W tym celu możemy wykorzystywać reklamy, które wyświetlają się w innych serwisach internetowych. Celem jest aby wiadomości reklamowe były bardziej trafne oraz dostosowane do Twoich preferencji. Cookies zapobiegają też ponownemu pojawianiu się tych samych reklam. Reklamy te służą wyłącznie do informowania o prowadzonych działaniach naszego sklepu internetowego.
ZATWIERDZAM
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
USTAWIENIA
ZGADZAM SIĘ