Diamenty są cenione za ich twardość, błysk i przejrzystość. Wiele czynników wpływa na cenę diamentu, w tym jego wielkość. Diamenty o większej masie są rzadsze i zwykle bardziej cenne.
Jednostką miary masy stosowaną w branży jubilerskiej jest carat (ct), szczególnie w odniesieniu do diamentów. Taka miara stosowana jest od 1913 r., a jeden carat – 1 ct to 0,2 grama.
Ważne przeliczenia masy diamentu:
1ct = 0,200g
1ct = 100 pkt
1 pkt = 0,01ct
Powyższe informacje to obowiązkowe informacje o masie diamentu, które powinieneś zapamiętać.
Diamenty są cenione za ich twardość, błysk i przejrzystość. Wiele czynników wpływa na cenę diamentu, w tym jego wielkość. Diamenty o większej masie są rzadsze i zwykle bardziej cenne.
Warto zauważyć, że caraty nie są jedynym kryterium cenowym dla diamentów, wiele innych czynników jak kolor, czystość czy kształt również odgrywa ważną rolę, jednak to właśnie masa jest najłatwiej mierzalnym parametrem.
Trzeba wiedzieć, że liczba karatów nie określa wielkości kamienia, ale jedynie jego wagę. Dla przykładu dwa diamenty o tej samej wadze mogą mieć zupełnie inny wygląd i rozmiar. To dlatego, że zazwyczaj ocenia się kamienie wzrokowo, a aby ocenić dokładnie ich wartość, wymagana jest ocena wielu aspektów, takich jak kształt, szlif, masa, gęstość i wiele innych. Często połysk danego kamienia może wprowadzić niedoświadczone oko w błąd i sprawić, że wyda się większy niż inny, co okaże się być pozorne po sprawdzeniu pozostałych parametrów.
Dlaczego masę diamentów określa się w karatach?
Nazwa karat ma niezwykle ciekawe pochodzenie. Nazwa oryginalnie pochodzi od drzewa zwanego popularnie szarańczyn strąkowy lub inaczej chleb świętojański. Prawidłowa nazwa tego drzewa to karob. Ziarna tego drzewa mają masę ok. 0,2 g i co istotne w przeciwieństwie do innych drze, ziarna nie różnią się od siebie masą niemal w ogóle. To sprawiło, że zaczęto je używać na Bliskim Wschodzie jako odważniki masy kamieni szlachetnych.
Największe znane diamenty to:
Cullinan I - największy diament odkryty na świecie, waży 3106,75 karatów. Został odkryty w RPA w 1905 roku i jest teraz składnikiem korony brytyjskiej.
Cullinan II - drugi co do wielkości diament odkryty, waży 968,9 karatów. Również jest składnikiem korony brytyjskiej.
Lesedi la Rona - odkryty w Botswanie w 2015 roku, waży 1 109 karatów, jest trzecim co do wielkości diamentem na świecie
The Golden Jubilee Diamond - waży 545,67 karatów, odkryty w RPA w 1985 roku, jest czwartym co do wielkości diamentem na świecie
The Oppenheimer Blue - waży 14.62 karatów, jest największym znanym błękitnym diamentem na świecie.
Jest jeszcze wiele innych gigantycznych diamentów, które zostały odkryte, ale te są uważane za największe.