„C” jak „cut” - szlif diamentów kilka faktów
C jak „cut”.
Diament wydobyty z wnętrza ziemi jest nieregularny oraz matowy ze średnim połyskiem. Kiedy trafia w ręce doświadczonego szlifierza, dopiero wtedy zamienia się w lśniący skarb. Dopiero taka postać kamienia zostaje osadzona w pierścionku zaręczynowym. Odpowiednio oszlifowany kamień zachwyca kunsztem i precyzją rzemiosła szlifierczego. Uzyskana podczas obróbki struktura perfekcyjnie rozszczepia światło białe na wszystkie barwy ze spektrum. W efekcie powierzchnia oszlifowanego diamentu niczym po dotknięciu magicznej różdżki mieni się wieloma kolorami.
Aby złoty pierścionek z brylantem zachwycał swą grą świateł, niezbędna jest ręka doświadczonego jubilera i uzyskanie jego rękoma perfekcyjnego diamentowego szlifu. Tu naprawdę wchodzą w grę ułamki milimetrów. Wszystkie ścianki muszą zostać przycięte pod idealnym kątem. Odpowiednio oszlifowany diament bardziej lśni, a połysk ten sprawia, że wydaje się większy. Dodatkowo mieni się pełną gamą barw i efektownie odbija światło sztuczne, jak i naturalne.
Co eksperci biorą pod uwagę, oceniając szlif diamentu?
Przede wszystkim: symetrię, proporcje, oraz rodzaj cięcia. Każdy aspekt oceniany jest według czterostopniowej skali:
- Excellent (doskonały)
- Very good (bardzo dobry)
- Good (dobry)
- Fair (dostateczny)
Analizując szlif diamentu, uwzględniana jest wysokość korony, głębokość kamienia, grubość, rozmiar i kąty nachylenia poszczególnych faset względem siebie. Poler daje informacje o stopniu wypolerowania faset diamentu. Symetria, dotyczy symetrycznego rozkładu faset diamentu, oraz przebiegu krawędzi, które je dzielą.
Najbardziej poszukiwane są diamenty to oczywiście te o doskonałych parametrach szlifu, tzw. triple X (Excellent, Excellent, Excellent).
Największym z osiągnięć najwyższej precyzji w zakresie szlifowania diamentów, jest efekt “Hearts & Arrows” (H&A) w szlifach brylantowych, czyli okrągłych. Analizowany jest poprzez specjalistyczny przyrząd optyczny. Spoglądając na kamień od góry zauważymy “Arrows” (strzały), a od boku “Hearts” (serca).
Biorąc pod uwagę proporcje rozróżnić, możemy trzy klasy szlifu brylantowego okrągłego:
- szlif idealny – gdzie wszystkie proporcje są w nim idealnie zachowane;
- szlif głęboki – szlif, w którym dolna część kamienia jest głęboka;
- szlif płytki – szlif, w którym pawilon?? jest zbyt płytki.
Na co wpływa jakość szlifu?
Szlif słabej jakości sprawia, że diament prezentuje się nieatrakcyjnie. Diament wydaje się ciemniejszy, ma mniejszy połysk, a jego powierzchnia sprawia wrażenie nieregularnej. Duży wpływ ma również na transparentność diamentu, czyli podsumowując na wszystkie najistotniejsze aspekty oceny jego wartości. Źle oszlifowany diament, szlif wykonany nieumiejętnie przez niedoświadczonego jubilera sprawi, że cena i wartość diamentu będzie o wiele niższa, niż mogłaby być w przypadku dokładnego szlifu.