Koral naturalny - wyjątkowy kamień
Koral naturalny jest materiałem organicznym, będącym szkieletem wytwarzanym przez niewielkie polipy. Koral jest uważany za kamień szczęścia i symbolizuje miłość, radość i siłę...
Z tego Artykułu dowiesz się:
Jak sprawdzić czy koral jest naturalny?
Co to jest koral naturalny?
Jak powstaje koral naturalny?
Jakie właściwości ma koral?
Koral naturalny – wszystko, co musisz wiedzieć o tym kamieniu
Koral naturalny jest materiałem organicznym, będącym szkieletem wytwarzanym przez niewielkie polipy. Zbudowany jest w całości z węglanu wapnia. W formie ostatecznej, wykorzystywanej przez jubilerów, czyli kamieni jubilerskich jest stosunkowo trwały i niezwykle urokliwy. Nie bez powodu jest jednym z bardziej pożądanych surowców jubilerskich. Koral jest uważany za kamień szczęścia i symbolizuje miłość, radość i siłę.
Jaki kolor ma koral naturalny? Koral jest najczęściej czerwony lub różowy, chociaż występują również odmiany białe, niebieskie, czarne i żółte. Jednak najbardziej pożądane wśród jubilerów i ich klientów są czerwone koralowce, których wysoka cena wynika z faktu ograniczonej dostępności. Jest to kamień trudny do obróbki i wymagający specjalistycznej wiedzy, jak i narzędzi ze względu na swoją delikatną strukturę. Kunszt obróbki koralu opiera się na doświadczeniu i maksymalnym szacunku do kamienia, którego większość z gałązek nie nadaje się do wykorzystania.
Koral naturalny jest ceniony ze względu na swój urok, jak i rzadkość. Jednak ze względu na jego ograniczoną ilość i narastające zagrożenia dla raf koralowych, jubilerzy powinni zwracać uwagę na pochodzenie koralowca. Niektórzy wybierają tylko koral z kontrolowanych miejsc połowu, a niektórzy oferują biżuterię z koralu hodowlanego, który jest uprawiany w kontrolowanych warunkach. Kupując kamień jedynie z legalnych źródeł, dajemy szansę na zrównoważone wykorzystywanie kamienia.
Koral naturalny - jak rozpoznać?
Jak wspomnieliśmy powyżej, można wyróżnić koral naturalny oraz syntetyczny. Koral syntetyczny wytwarzany jest z barwionego i kruszonego kalcytu. Rozpoznać go możemy głównie przy pomocy lupy. Jest on zauważalnie jednorodny, bez słoi przypominających strukturę drewna charakterystycznych dla naturalnego koralu.
Ponadto prawdziwy koral naturalny jest ciężki i twardy. Jeśli więc kamień, który posiadasz, jest lekki i miękki, to prawdopodobnie jest imitacją. Kolejną cechą koralu naturalnego jest łamliwość, więc warto sprawdzić, czy kamień ma jakieś pęknięcia lub nierówności w strukturze, co byłoby zupełnie naturalne.
Koral ma często nierównomierną powierzchnię z zauważalnymi wgłębieniami, a jego kolor jest jednolity i intensywny. Koral naturalny jest zwykle czerwony lub różowy, ale występują również inne kolory, takie jak biały, niebieski i czarny.
Oprócz cech dotyczących wyglądu kamienia różnicę widać jeszcze w innych aspektach. Koral naturalny jest zwykle drogi i trudno dostępny. Jeśli więc ktoś oferuje biżuterię z koralem za niską cenę, to istnieje ryzyko, że kamień jest podróbą i lepiej dokładnie sprawdzić jego pochodzenie.
Koral naturalny - właściwości
- Kolor i wygląd: Koral naturalny występuje w szerokiej gamie kolorystycznej. Od najbardziej pożądanej czerwonej barwy, poprzez róż, biały, niebieski i czarny. Ma również charakterystyczną strukturę, przypominającą słoje drzewa, często z nierówną powierzchnią, wgłębieniami i nierównościami.
- Koral naturalny jest dość miękkim materiałem, co oznacza, że nietrudno jest go uszkodzić. Jego twardość wynosi od 3,5 do 4 w skali Mohsa.
- Koral jest łupliwy, więc łatwo ulega ukruszeniom i stosunkowo łatwo pęka.
- Koral staje się coraz trudniej dostępny ze względu na ograniczenia w jego wydobyciu, dlatego jego cena z każdym rokiem jest coraz wyższa.
- Koral naturalny od dawna był uważany za symbol miłości, pasji i siły. W kulturze chińskiej koral naturalny był uważany za symbol szczęścia i bogactwa, a w kulturze za symbol siły i odwagi.
- Koral naturalny jest powszechnie wykorzystywany w jubilerstwie do wytwarzania różnego rodzaju biżuterii, takiej jak: naszyjniki, bransoletki i kolczyki. Koral naturalny jest również wykorzystywany w dekoracji wnętrz do wytwarzania różnego rodzaju ozdób i dekoracji.
- Jest wrażliwy na chemikalia. Ze względu na swoją budowę, porowatość i kruchość łatwo reaguje ze wszelkimi substancjami o odczynie kwasowym. W szczególności trzeba chronić go przed kosmetykami, i innymi detergentami oraz chemikaliami.
Koral naturalny - cena za gram
Cena koralu naturalnego za gram nie jest ustandaryzowana, i zmienia się w zależności od wielu czynników, takich jak: rodzaj koralu, rozmiar i barwę. Ponadto jego ceny mogą się różnić w zależności od regionu, w którym jest nabywany.
Warto zaznaczyć, że koral naturalny jest chroniony i jego wydobycie jest regulowane przez wiele krajów, co wpływa na jego dostępność i cenę. Koral naturalny z legalnych źródeł jest zwykle droższy niż ten pochodzący z nielegalnych źródeł.
W niektórych regionach świata cena koralu naturalnego za gram może wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, jednak w przypadku bardzo rzadkich i wysokiej jakości okazów, cena może znacząco wzrosnąć.
Warto zaznaczyć, że kupując biżuterię z koralu naturalnego, cena będzie również zależała od innych czynników, takich jak projekt, jakość wykonania i użyte metale szlachetne, co może znacznie wpłynąć na końcową cenę produktu.
Jak sprawdzić, czy koral jest naturalny?
- Próba niedoskonałości
Umieść koral na czymś białym lub na tle o neutralnym zabarwieniu z wysokiej jakości źródłem światła. Aby dokładnie przyjrzeć się powierzchni koralu, weź szkło powiększające. Jeśli zauważysz, że powierzchnia posiada nierówności i jest pokryta granulkami lub bańkami, oznacza to, że nie jest to prawdziwy klejnot. Korale z prawdziwego koralowca są gładkie nawet przy dużym powiększeniu. To samo dotyczy korali z zauważalnymi wgnieceniami lub wgłębieniami na powierzchni. Trzymając koraliki, powinieneś zauważyć, że są gładkie w dotyku.
- Test stukania
Weź swój koral w dłoń i postukaj go paznokciem. W trakcie stukania zwróć uwagę na dźwięk. Jeśli brzmi tak, jak szklany przedmiot, prawdopodobnie masz podróbkę, ponieważ sporo imitacji koralowców jest wykonanych z barwionego szkła.
- Próba acetonowa
Jeśli chcesz sprawdzić, czy twój koral był zabarwiony, weź mały wacik i zamocz go w acetonie, a następnie przetrzyj nim powierzchnię kamienia. Jeżeli po przetarciu wacik zmył kolor, oznacza to, że koralik jest sztuczny i został zabarwiony.
Co to jest koral naturalny?
Korale są obumarłymi szkieletami koralowców występujących w ciepłych wodach m.in. Oceanu Indyjskiego, jak i Morza Śródziemnego. Formowane są przez tysiące lat, tworząc kolonie nazywane rafami w kształcie rozgałęzionych struktur.
Jak powstaje koral naturalny?
Koral naturalny to nic innego jak szkielet obumarłych polipów koralowych, które rozwijają się w oceanie. Gdy ich szkielety twardnieją, tworzą sztywne gałązki o wysokości do 38 cm, które później są zbierane i szlifowane do przeróżnych kształtów.
Jakie właściwości ma koral?
Koral jest miękki i delikatny. Wrażliwy na kwasy, jak i temperaturę. Jego kolor blaknie z czasem, więc warto go chronić przed słońcem. Przypisywane są mu również właściwości symboliczne, takie jak: przyciąganie sukcesu i bogactwa oraz wzmacnianie dalekowzroczności. Jest symbolem skromności, mądrości, szczęścia i nieśmiertelności. Powszechnie uważa się, że leczy skurcze jelit, bezsenność i kamienie pęcherza moczowego.