Wszystko o pozłacanej biżuterii
Dowiesz się:
Co to jest biżuteria pozłacana?
Czy warto zainwestować w biżuterię pozłacaną?
Czy biżuteria pozłacana ma próbę?
Czy biżuteria pozłacana się ściera?
Jak czyścić biżuterię pozłacaną?
Biżuteria pozłacana – co to znaczy?
Biżuteria pozłacana to biżuteria, która została pokryta warstwą płynnego złota. Ten proces został wynaleziony przez włoskiego chemika Luigiego Brugnatelliego w 1805 roku. Jemu jako pierwszej osobie udało się pokryć cienką warstwą złota, srebro.
Złocenie to w zasadzie proces, w którym oczyszczony metal jest umieszczany w kąpieli galwanicznej w roztworze elektrolitycznym, tak aby pokryć go cienką warstwą złota. Jest to dość powszechny zabieg w świecie biżuterii. Złoto i rod to najpopularniejsze metale, które są do tego używane.
Biżuteria pozłacana – czy warto?
Ponieważ warstwa złota jest cienka, biżuteria pozłacana jest znacznie bardziej przystępna cenowo niż biżuteria wykonana z prawdziwego złota.
To, czy warto inwestować w biżuterię pozłacaną, zależy od naszych oczekiwań. Jeżeli oczekujemy produktu, który:
– długo nam posłuży
– będzie inwestycją na lata
To biżuteria pozłacana nie jest idealnym wyborem.
Warstwa, którą pokrywany jest metal, jest dość cienka, co sprawia, że może łatwo ulec starciu. Cena skupu takiego produktu także raczej nie uwzględnia metalu, którym jest pokryty. Odzyskanie złota z pozłacanej biżuterii nie jest opłacalne. Sam wyrób natomiast nie posiada próby metalu, którym jest pokryty. Kolczyki srebrne pokryte 18 karatowym złotem będą więc posiadać próbę srebra, czyli 925.
Natomiast gdy oczekujemy:
– modnego dodatku
– tańszej alternatywy dla złotej biżuterii
To jest to zdecydowanie dobra decyzja. Koszt biżuterii pozłacanej jest znacznie niższy niż takiej zrobionej ze złota. Jest to też dobry wybór dla osób, które lubią często zmieniać swój styl bez narażania domowego budżetu.
Pozłacana biżuteria – jak czyścić?
Biżuteria, która została pozłacana, wymaga od nas trochę więcej wysiłku, jeżeli chodzi o czyszczenie. Jest to biżuteria, która będąc wystawiona na ciągłe działanie czynników zewnętrznych, bez odpowiedniej pielęgnacji, jest w stanie się ścierać. Jest też możliwe, że zacznie ona czernieć, jak wierzchnia warstwa złota zejdzie, ujawniając metal pod spodem. Dlatego ważna jest odpowiednia pielęgnacja takich ozdób. Wystarczy stosować tylko kilka zasad, aby można było cieszyć się nią znacznie dłużej:
– zasada "zakładamy jako ostatnie, ściągamy jako pierwsze" - Najlepiej taką biżuterię założyć jako ostatnią, czyli po tym, jak nałożymy makijaż, perfumy czy balsam. Ściągamy ją jednak jako pierwszą. Spanie w pozłacanej biżuterii spowoduje szybsze jej ścieranie
– po każdym ściągnięciu warto przetrzeć nasz produkt delikatną ściereczką (np. specjalną ściereczką jubilerską albo z mikrofibry), żeby pozbyć się potu i innych osadów po całym dniu
– warto unikać żrących produktów do czyszczenia (jak np. Czyszczenie sodą oczyszczoną czy coca-colą - mogą one zniszczyć cienką warstwę złota).
– używajmy produktów przeznaczonych do tego typu biżuterii - istnieją płyny czy specjalne ściereczki, które możemy używać, aby odświeżyć nasz pozłacany produkt